Referatų rašymas ir kokybė

Referatų rašymas ir kokybė

Pradžioje norime supažindinti su referato sąvoka bei reikalavimais šiam darbui. Nors privalu atminti, kad reikalavimai, priklausomai nuo universiteto ar kolegijos metodinių nurodymų gali skirtis, tad visada privalu nuo pat pradžių domėtis dėstytojų pateikiamais reikalavimais darbui.

Pradėjus studijas, studentams suteikiama galimybė įsisavinti rašto darbų atlikimo metodiką pradedant nuo referatų rašymo ir baigiant bakalauro darbo bei jo gynimu.

Referatas – savarankiškas studijų darbas, skirtas išsamiai nagrinėti konkrečią teorinę temą – aktualų klausimą. Rašant referatą, siekiama ugdyti studentų gebėjimus sukaupti informaciją pasirinkta tema, ją išanalizuoti, susisteminti ir padaryti apibendrinimus. Antrosios pakopos studijų studentai, rašydami referatus, turi susiformuoti įgūdžius identifikuoti ir atskleisti mokslines problemas. Referate nagrinėjama tam tikra tema – aktualus klausimas, remiantis įvairiais literatūros šaltiniais. Rašant referatą naudojama dalykinė ir mokslinė literatūra, teisės norminiai aktai, statistiniai duomenys ir kiti moksliniai bei informaciniai šaltiniai. Referatai gali būti individualūs ir grupiniai (pastaruoju atveju nurodant kiekvieno studento indėlį). Šie ar panašūs bendrieji referato reikalavimai yra taikomi įvairių švietimo įstaigų institutuose, universitetuose bei kolegijose. Verta žinoti, kad metodiniai nurodymai yra taikomi pirmosios ir antrosios pakopos studentams. Referato rašymas ir gynimas – tai visų pirma mokymosi metodas, kuriuo siekiama ugdyti studentų gebėjimą susieti keleto disciplinų žinias ir pritaikyti jas sprendžiant teorinio ir praktinio pobūdžio komunikacijos klausimus studijų metu. Suprantama, kad referato rašymo ir gynimo laikotarpiu studentai privalo ugdyti bei pademonstruoti keletą tarpusavyje susijusių gebėjimų ir komunikacijų. Visų pirma, studentai privalo gebėti identifikuoti ir apibrėžti pakankamai svarbią komunikacijos problemą ir ją perteikti referate. Tam būtinos ir studijų metu sukauptos žinios, ir praktinis tam tikros komunikacijos srities pažinimas. Todėl studentai, kurie neidėmiai ar visiškai nesigilino į jiems pateikiamas žinias, tokio darbo kokybiškai neatliks. Referatas ir jo gynimas turi apibendrinta forma perteikti:

  1. Studento bendrą tutimų teorinių žinių lygį;
  2. Gebėjimą įsigilinti į nagrinėjamą temą teoriniu aspektu – teorinį studento pasirengimą;
  3. Sugebėjimą pasirinkti priimtiną temą ir atitinkančius duomenų rinkimo metodus, sukaupti reikiamą kiekį informacijos, taip vadinamą metodologinį pasirengimą;
  4. Gebėjimą pasiūlyti pasirinktos problemos sprendimo būdus, tinkamai analizuoti surinktą medžiagą, integruojant įvairius teorinius modelius bei surinktą praktinę informaciją;
  5. Gebėjimą tvirtai pagrįsti savo darbo idėją. Referatas atskleidžia studento gebėjimą rišliai ir argumentuotai dėstyti medžiagą naudojant mokslinę terminologiją bei stilių, tinkamai naudojantis literatūros šaltiniais bei tinkamai sudėlioti informaciją darbe laikantis metodologinių reikalavimų. Ne mažiau svarbus pats darbo pristatymas ir argumentuotas atsakinėjimas į pateikiamus dėstytojo klausimus gynimo metu, jei toks yra privalomas.

Taigi, rengdamas referatą pagal patvirtintą metodologiją studentas įgyja tam tikras su šiuo darbu susijusias pareigas. Visų pirma jis atsako už tai, kad nurodytu laiku būtų atlikti visi su darbo rašymu susiję veiksmai: pasirinkta tema, lankomi konsultaciniai paskirtu laiku, darbo vadovo arba dėstytojo konsultacijos, darbas tinkamai parašytas, pateiktas ir apgintas, jei šito reikalauja studijuojamo dalyko metodiniai reikalavimai. Iš esmės tai reiškia, kad studentas turi atlikti keletą dalykinio pobūdžio veiksmų ir tinkamai bei laiku juos pristatyti dėstytojui ar darbo vadovui patikrinimui ar darbas atitinka keliamus reikalavimus. Atlikdamas šias pareigas studentas remiasi patyrusio specialisto – darbo vadovo – dėstytojo – patirtimi ir pagalba. Pagal sudarytą planą nuolat palaikyti ryšį su darbo vadovu ar dėstytoju, informuoti jį apie darbo eigą – taigi, tai dar viena svarbi studento pareiga. Savo ruožtu vadovo ar dėstytojo pareiga yra padėti studentui tinkamai pasirinkti ir suformuluoti temą, rasti adekvačius jos atskleidimo metodus, susidaryti konkretų ir tikslų darbų grafiką. Be abejo, vadovas atsako į studentui kylančius klausimus, skaito darbo juodraštinį variantą, pateikia pastabas ir pasiūlymus, skaito bei vertina galutinį darbo variantą.

Jei referatas rašomas mažesnius bei lengvesnius reikalavimus keliančiose mokymosi įstaigose, studentui pakanka tik pasirinkti dėstytojo pateiktą vieną iš kelių ar keliolikos temų referatui ir laikantis metodinių nurodymų, raštvedybos reikalavimų spausdinant referatą jį pateikti nustatytu laiku. Tai gali būti kita paskaita arba konkrečiai nustatytą datą. Tokie referatai, dažniausiai, nėra ginami, tad studentui pakanka tinkamai sudėlioti darbe informaciją, temos problemą ir remiantis įvairiais moksliniais šaltiniais pateikti argumentuottas išvadas.

Metodiniai reikalavimai referatui yra tvirtinami kievienos įstaigos atskirai, todėl visi jie yra skirtingi, tad negalima remtis tik vienos įstaigos reikalavimais, jei joje studijuoja studentų draugai, giminaičiai ar tik pažįstami. Tokios klaidos, kai remiamasi kitos įstaigos metodiniais reikalavimais studentą gali įsprausti į kampą, kai jo darbas bus įvardintas kaip plagiatas ir teks jį ginti viešai, kas gali ženkliai pakenkti studento vardui bei sumenkinti jo sąžiningumą prieš kitus dėstytojus.

Suprantama, kad ne visi srudentai turi pakankamai laiko darbų atlikimui, bet dėstytojai ar darbų vadovai terminus parenka ne kosminio greičio nustatymui, todėl jie datos yra parenkamos protingai ir atsižvelgiant į ilgametę programos įgyvendinimo patirtį. Todėl jei pramiegojote referato rašymą suprantama, kad padėtis ne gerėja, bet pamažu blogėje, nes referatų studentui tenka parašyti ne vieną ir ne du, tad „pakibus“ su vienu referatu ar dviem, skolos tempsis, kas gali studentą privesti prie bedugnės krašto, kai dėl nepriduotų laikų referatų skolų studentas gali būti svarstomas komisijoje, kuri spręs ar gali būti studentas prileistas prie egzaminų laikymo beibaigiamojo darbo gynimo.

Taigi, jei referatas kai kam atrodo paprastas rašinėlis, jo nuvertinti nereikėtų, nes be referato pristatymo ir atsiskaitymų, tolimesni studento žingsniai studijų programoje – neįmanomi.

Jei nespėjate, nesugebate ar per sunku įsisavinti šias žinias, naudokitės referato rašymo konsultantų siūloma pagalba. Tai nekainuoja daug, bet lyginant su gaištamu laiku, tokios paslaugos leis sutaupyti ženkliai daugiau.

Kompetencija. Bakalauras. Reikalavimai bakalaurui.

Įrašo “Referatų rašymas ir kokybė” komenatarų: 1

  1. Atgalinis pranešimas: Rašto darbai studijų programoje

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *